Gaanman Bono Velantie van de Okanisi Marrons spreekt namens het Okanisi-volk zijn ernstige bezorgdheid uit over, en veroordeelt met klem, de nota van wijziging op de ontwerpwet houdende regels met betrekking tot collectieve rechten van inheemse volken en de tribale volken (Raamwet Collectieve Rechten Inheemse Volken en Tribale Volken), c.q. Conceptwet Grondenrechten, kenmerk: SECPRES/1599/23. Deze wet is door de regering zonder enige inspraak van de Marron- en inheemse volken opgesteld en bij De Nationale Assemblée ingediend.
Deze wet is niet alleen een miskenning van onze rechten, maar vormt een directe aanval op onze zelfbeschikking en culturele identiteit. De regering heeft deze wet zonder overleg met de traditionele gezagsdragers opgesteld, terwijl de erkenning van grondenrechten juist het gevolg zou moeten zijn van een eerlijk en inclusief proces. Het is onaanvaardbaar dat een conceptwet over ons land en onze traditionele leefomgeving wordt geformuleerd zonder onze stem mee te nemen. Dit is een schoffering van het Okanisi-volk en alle inheemse en Marronvolken in Suriname.
Een van de meest stuitende onderdelen van deze wet is de eis dat gemeenschappen zich bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken (KKF) moeten registreren. Daarna zal er “wetenschappelijk onderzoek” worden gedaan naar hun leefomgeving en gewoonten. Hiermee reduceert de regering onze eeuwenoude gemeenschappen tot ondernemingen, alsof onze historische rechten pas geldig zijn na een bureaucratische registratie. Dit is een verwerpelijke denkwijze die geen plaats heeft in een land dat zegt de rechten van inheemse en tribale volkeren te respecteren.
Deze conceptwet is de slechtste die tot nu toe is voorgesteld en vormt een regelrechte bedreiging voor onze gemeenschappen. Wij eisen dat deze wet per direct van tafel gaat en dat er een eerlijk en respectvol overlegproces wordt gestart, waarbij de traditionele gezagsdragers en hun gemeenschappen volwaardige gesprekspartners zijn.
Indien de regering deze eis negeert, zullen wij niet aarzelen om deze kwestie internationaal aan te kaarten bij mensenrechteninstanties en juridische stappen te ondernemen. Het Okanisi-volk zal niet toestaan dat zijn rechten en bestaanszekerheid worden ondermijnd door een overheid die weigert te luisteren.
Wij zijn hier al eeuwen. Wij zijn geen vreemdelingen in ons eigen land.
De PR-afdeling van de Gaanman van de Okanisi Marrons