De Pediatrische Intensive Care Unit (PICU) van het Academisch Ziekenhuis Paramaribo (AZP) is ontmanteld, wat betekent dat ernstig zieke kinderen niet langer op deze afdeling opgenomen kunnen worden. Bronnen binnen het ziekenhuis melden aan Suriname Herald dat deze afdeling niet meer actief is zoals voorheen en dat apparatuur reeds uit de ruimtes is gehaald.
Deze ontwikkeling heeft geleid tot grote bezorgdheid over de beschikbaarheid van noodzakelijke zorg voor deze kwetsbare patiënten.
Vorige week werden er al meerdere brandbrieven verstuurd vanuit de kinderafdeling van het AZP, waarin de alarmerende situatie werd aangekaart. Medisch personeel waarschuwde voor de gevolgen van de toenemende druk en het tekort aan gekwalificeerd personeel binnen het ziekenhuis.
Suriname Herald verneemt van haar bronnen in het AZP dat het de bedoeling is dat, vanwege het gebrek aan gespecialiseerd personeel, de PICU, de Neonatale Intensive Care Unit (NICU) en de High Care Unit samengevoegd worden in een grotere zaal. Deze maatregel is bedoeld als tijdelijke oplossing, maar het roept vragen op over de kwaliteit van de zorg voor ernstig zieke kinderen en pasgeborenen.
Vanwege beperkte capaciteit zijn de afgelopen dagen drie te vroeg geboren baby’s overleden in het AZP. Afgelopen donderdag overleed een baby van zeven maanden die intensieve zorg nodig had. De situatie is zo ernstig dat het AZP nu voorrang geeft aan baby’s met de beste overlevingskansen en de kortste verwachte opnameduur.
Minister Amar Ramadhin van Volksgezondheid deelde vorige week woensdag nog mee dat er geen afdelingen gesloten zouden worden en dat er gesprekken gaande zijn met de sector om tot een oplossing te komen. Desondanks is de ontmanteling van de PICU een feit, en wordt nu getracht om verpleegkundigen vanuit andere ziekenhuizen naar het AZP te dirigeren. De gesprekken hierover worden vandaag voortgezet.
Het overgebleven kader is van oordeel dat deze maatregel weinig verlichting zal bieden. De situatie in andere ziekenhuizen is eveneens zorgwekkend, mede door de aanhoudende braindrain die de zorgsector in Suriname ernstig heeft verzwakt. Hierdoor kampen alle ziekenhuizen met een tekort aan personeel, wat de kwaliteit van de zorg onder druk zet.